Ostrołęcki KARRAKAN planuje wydać debiutancką płytę!

Autor: Elwira Jastrzębska

KARRAKAN przez niespełna 2 lata swojej działalności zdobył stałe miejsce na muzycznej scenie naszego miasta. Co ciekawe zespół dużo energii poświęca nie tylko na promocje własnej działalności ale wspiera także innych, młodych lokalnych artystów. Dzięki aktywności koncertowej zyskał nie tylko uznanie publiczności ale również serca jurorów festiwalowych m.in. z Trójmiasta (Muzyczne Ugięcie) i Podlasia (Festiwal Epicentrum). Jednak  dla młodych muzyków najważniejszym krokiem w rozwoju kariery będzie wydanie debiutanckiej płyty. Materiał muzyczny już powstał, a zespół za pomocą coraz bardziej popularnego crowdfundingu (społeczne zbiórki na dany cel) zbiera fundusze na finalizację projektu i bardzo liczy na wsparcie mieszkańców Ostrołęki.

Poezja i rock’n’roll?

Latem 2015 czas między zwykłą pracą a codziennymi obowiązkami muzycy KARRAKANa spędzili w Przasnyskim EmKa studio, gdzie pod okiem reżysera dźwięku – Marka Karolskiego, nagrali około 30 minut solidnego, autorskiego Rock'n'Rolla. W tej chwili trwają ostatnie prace nad masteringiem tego materiału.

Na Epkę zespołu KARRAKAN trafi 7 mocnych Rock'n'Rollowych utworów. Bardzo ciekawie udało im się w to wszystko wpleść solowe i harmoniczne partie saksofonu oraz teksty o głębokim, poetyckim przekazie. W lirycznej części ich twórczości czerpią z prac ostrołęckiego poety – Alfreda Sierzputowskiego. Jeden z utworów to autorski przekład poematu amerykańskiego klasyka – Edgara Allana Poe. Oczywiście chłopaki piszą też własne teksty.

Piotr Sierzputowski, wokalista zespołu wyjaśnia dlaczego sięgnęli po poezję: „W naszej muzycznej działalności już wcześniej sięgaliśmy po teksty naszego dziadka Alfreda. Sprawdzały się świetnie w lżejszych utworach, ale zaskakująco dobrze komponują się także z ciężkim rockowym brzmieniem. Był dla nas  niezwykle inspirującą postacią, a jego wiersze są znakomitym odzwierciedleniem także naszych przemyśleń.”

W internecie można już posłuchać wydawnictwa promocyjnego o prostym tytule „PROMO”, na którym znajdują się 3 numery z nadchodzącego debiutu.

W projekt zaangażowanych jest wielu ostrołęckich artystów

W projektowaniu oprawy graficznej płyty bierze udział wielu młodych utalentowanych artystów, którzy są bezpośrednio związani z Ostrołęką. Jednym z nich jest Ula Szadkowska, której świetna grafika zdobi utwór pt. „Gość i Pragnienie”. Zespół wspierają również absolwenci gdańskiej ASP: Marek Ciszkowski (rzeźba), Krzysztof Głażewski (grafika), Wojtek Kryszajtys (fotografia) oraz zawodowy fotograf Jerzy Żebrowski – autor zdjęcia do utworu „Gawęda o istnieniu”.  W planach promocyjnych debiutanckiej płyty zespołu znalazło się również miejsce na klip do utworu  “Astaragalia”, który został nakręcony na początku lutego. Aktorskim kunsztem popisał się Adrian Żebrowski, scenariusz i reżyserię wzięła na siebie Magda Romanik, a za kamerą szalał Adam Wołosz. Wszyscy również pochodzą z Ostrołęki. Jak podkreślają artyści teledysk nie jest zrobiony w standardowej formie. Jego akcja jest przemyślana, oryginalna i pełna symboliki skłaniającej widza do przemyśleń. Obraz ten jest w trakcie montażu, a niebawem na stronie projektu będzie można zobaczyć jego zapowiedź: http://WspieramKulture.pl/Karrakan

Publiczność wspiera rozwój muzyki

Współczesne wydawnictwa, aby w ogóle mogły ujrzeć światło dzienne, wymagają zaangażowania wielu ludzi, w tym coraz częściej publiczności. Na świecie popularne są portale, na których zespoły prezentują swoje demo, a słuchacze decydują które z nich warte są ich wsparcia. Ten sposób zbierania funduszy na wydanie płyty zyskał popularność także w Polsce. Dzięki niemu każdy może bezpośrednio wpłynąć na kształt lokalnej (a także krajowej) kultury muzycznej. W przypadku młodych Rock'n'Rollowców z Ostrołęki nie jest inaczej. Jeżeli chcesz pomóc im wypuścić debiutancką płytę, wejdź na http://WspieramKulture.pl/Karrakan i zapoznaj się projektem. Możesz zgarnąć atrakcyjne nagrody, posłuchać materiału promocyjnego i zyskać dozgonną wdzięczność zespołu.

A muzycy zapowiadają, że za wsparcie odwdzięczą się z nawiązką. Wydanie Epki to nie jedyne do czego zespół dąży. Profesjonalne wydawnictwo ma im tylko ułatwić dalszą działalność, która z kolei jest też okazją dla innych młodych artystów. Panowie z Karrakana już dwa razy udowodnili swoje zaangażowanie w rozwój lokalnego rock'n'rolla organizując imprezy pod kryptonimem “Świąteczny Muzyczny Łomot!”, które odbyły się w Ostrołęce w grudniu 2015 i 2016. Oprócz nich zagrało tam również wielu innych lokalnych muzyków, którzy mogli pokazać się ostrołęckiej publiczności.

„Można liczyć na to, że jeśli uda nam się odnieść sukces, pociągniemy za sobą innych” – podkreśla Piotr Sierzputowski., „Dzięki temu w naszym regionie może powstać coś naprawdę ciekawego – silna Rock'n'Rollowa społeczność. Zależy nam by między innymi dzięki naszej aktywności zdanie „W Ostrołęce nic się nie dzieje” było powtarzane znacznie rzadziej. Aż w końcu całkiem zniknie” – dodaje wokalista.

Powrót do strony głównej