Artyści, których warto znać i wspierać

…czyli Karrakan poleca 😊

Po co jest ta strona?

Krótko i na temat: Jesteśmy małym (jeszcze) zespołem rockowym. Kochamy to robić i chcemy to robić jak najdłużej. Żeby to osiągnąć potrzebujemy Was – fanów. Potrzebujemy Waszego wsparcia, zainteresowania, Waszego wewnętrznego ognia i energii… w sumie tylko dlatego, że chcemy Wam dać to samo w zamian.

Skoro potrzebujemy takiego zachowania od Was, sami też się tak zachowujemy i wspieramy artystów na tej samej ścieżce (również czerpiemy od nich inspirację). 

Dlaczego warto to robić? Wszystkie Twoje ulubione zespoły były kiedyś małe, lokalne. Jak będziesz słuchać tylko tych „wielkich”, oni w końcu wszyscy poumierają i nie zostanie nic 😊 

Nie mówimy, że tych wielkich słuchać nie należy – to by było głupie. Skoro grają piękną muzę, to trzeba jej słuchać i tyle. Jest jednak dużo małych i średnich kapel, które również grają niesamowicie, na światowym poziomie. Tam też możesz znaleźć inspirację… a poza tym pomyśl jak będziesz się czuć jak któryś z artystów, którego wpierasz od jego pierwszych kroków kiedyś „urośnie”?

Poniżej znajdziecie listę artystów, których znamy, cenimy i polecamy wraz z linkami. Podzieliliśmy ich na kategorię i opatrzyliśmy krótkimi opisami, żeby było łatwiej.

Jesteś artystą i chcesz się znaleźć na tej liście? Podeślij nam info o sobie. Napisz na karrakanband@gmail.com (temat wiadomości: artyści, których warto wspierać)

Rock

Tupolev

Dinozaury ostrołęckiej sceny rockowej w swoim najnowszym projekcie. Daleko zajdą, bo mają bardzo zgrany zespół i wielkie doświadczenie.

Stray Train

Heavy blues ze Słowenii. Obecnie przeżywają kryzys związany ze składem… tak więc na pewno przyda im się motywacja – szczególnie, że grają grubo! Grali już stadionowe koncerty z Nickelback i Scorpionsami + zrobili 2 trasy po Europie. Warto ich znać.

Can’t Explain

Instrumentalne prog rockowe trio z Ostrołęki. Gra tam nasz były basista. Piękne, wciągające kompozycje. Idealna równowaga pomiędzy wirtuozerią i prostotą.

Leash Eye

Hard rock. Lata 70-te + stoner metal. Organy Hammonda w składzie. Piękna muza, polecamy!

The Complication

Hard rock / grunge z Milwaukee, USA dowodzona przez Annie B. – bardzo fajną energiczną dziewczynę, która bardzo dużo robi dla muzyki. 

XSkull8

Nowoczesny rock (może już metal) ze Słowenii. Sporo się już u nich dzieje, choć dopiero się rozwijają. Warto ich znać.

Ciabatta

Pop/rock z Poznania z piękną wokalistką 😊 Bardzo emocjonalne kompozycje, świetna muza na poprawę nastroju.

Mad Bee

Hard rock bez upiększeń z Łomży. Męska muzyka bez zbędnego p**** i płacenia podatków 😊 

Anotherland

Nasi przyjaciele ze sceny. Graliśmy z nimi parę razy i była to bardzo owocna współpraca. Zaczynali od hard rocka w stylu Coma, później poszli trochę bardziej w stronę muzyki popularnej. Umieją grać, mają dużo ognia w sobie. Polecamy.

MADMA

Nasi znajomi z Ostrołęki, w tym człowiek, który często stoi za naszym stołem mikserskim – świetny gitarzysta, Mariusz Mierzejewski. Nowoczesny rock z kobiecym wokalem. Polecamy.

Chopin Died

Bardzo ciekawy hard rockowy zespół z Warszawy. Nie wiemy, czy są jeszcze aktywni, ale wszystko w necie jeszcze stoi. Jeżeli aktywni nie są, to powinni, bo bardzo dobrze grają.

Folya

Kielce. Hard rock… z lekkimi wpływami punka… ale panowie zdecydowanie za dobrze grają i za dużo wiedzą o muzyce, żeby być prawdziwymi punkowcami 😀

Ice On Fire

Hard Rock ze Słowenii. Młode chłopaki, a nak***** jak nosorożce. 

Metal

Scream Maker

Klasyczny, solidnie grany heavy metal z Warszawy. Ambitni i inspirujący ludzie z dużym doświadczeniem scenicznym. Mają już za sobą (i przed sobą) dużo miażdżących sukcesów (koncerty z wielkimi, trasy koncertowe w Azji, kontrakt z wytwórnią…). Od takich tylko się uczyć!

The Materia

Progresywny death metal z Koszalina… chociaż bardziej progresywny niż death. Chodzi o to, że Panowie grają po swojemu, wymiatają… a na żywo stapiają twarze. Ogień.

Symphonity

Symfoniczny power metal z Czech. Jadą na 2 wokale. Jeżdża w trasy z Rhapsody Of Fire. Włos się jeży jak grają 😊

The Kroach

Metal z Warszawy. Jasiek Popławski na wokalu (Wolf Spider, Made in Warsaw, Memoriał Dio)… i gitarze. 

Al Sirat

Thrash metal z Ostrołęki. Niestety działalność zespołu jest zawieszona… i ciężko w ogóle znaleźć ich w sieci… ale jeszcze żyją i od czasu do czasu jeszcze męczą ich myśli o tym, żeby to jeszcze ruszyć.

Za dużo o nich nie ma (A szkoda). Póki co, można o nich poczytać na wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Al_Sirat 

…albo posłuchać czegoś na youtubie. Oficjalnego kanału nie ma, ale pojedyncze numery są. Np. polecamy ten: https://www.youtube.com/watch?v=_mdlMZfdTaw

…albo kupić ich płytę na Allegro 😊 Polecamy pierwszą pt. „Signa Tempori”, tylko ją bardzo ciężko znaleźć.

Empatic

Death metal z Ostrołęki. Zespół aktualnie w zawieszeniu, ale wszystko w sieci jest, hula i miażdży czaszki. Profeska. Basista Włodas aktualnie kopilotuje projekt TUPOLEV.

Johan Tillgren

Młody gitarzysta wirtuoz ze Szwecji. Aktualnie w sieci hula jego 3-utworowa EPka, ale pierwszy LP już na wykończeniu. Muzyczny Prodig. Warto go wspierać już teraz.

Grób

Old school metal idący głównie w stronę thrash / punk. Polskie podziemie wydawane w Putrid Cult. 

Over The Under

Blues Metal z Bydgoszczy. Obniżony strój, ciężki wokal, dużo jammowania. Rekordziści Guinessa pt. „100 koncertów w 100 dni”.

Tersha

Thrash metal z Gdańska. Szybko i boleśnie miażdżą czachy. Ludzie mówią, że powinni zrobić wreszcie cover Pantery. Uwielbiamy ich.

ATERRA

Nowoczesny death metal z Warszawy / Ostrołęki. 

A Flock Named Murder

Tzw. Atmospheric Black Metal z Kanady. Długie numery, old-schoolowe brzmienie, zabawy z reverbem. Idealna muzyka, żeby skupić się na robocie 😊

KOIOS

Death metal. Szybki, mocny, techniczny kiedy trzeba… growl na światowym poziomie. Z Polski.

Strefa 51

Heavy metal na 3 gitary spod Ostrołęki. Inspirują się Iron Maiden, ale mają dużo nowoczesnych naleciałości. Piękne solówki gitarowe i melodie ogółem. 

Killing Rapunzel

Heavy Metal… taki w starym stylu z lat 70 i to jeszcze geograficznie z tego samego miejsca, gdzie toczy się akcja serialu „Różowe lata 70-te”. Takie brzmienie kiedyś zmieniało świat.

Keith McCoy

Prog metal z Irlandii. Fani Dream Theater znajdą tu coś dla siebie.

Folk / country / pop

Art In Crime

Indie pop z Niemiec, ale dowodzony przez ostrołęczanina. Aktualnie grają na 2 gitary akustyczne, kontrabas i 3 głosy, ale nie uciekają też od aranżacji na: gitarę akustyczną, elektryczną, klawisz, perkusję, bas itp. Wyróżniają ich piękne kompozycje i harmonie wokalne.

Droga Na Ostrołękę

Największy ostrołęcki muzyczny produkt eksportowy w dziedzinie country. My fanami tej muzyki niespecjalnie jesteśmy, ale podziwiamy Panów za to jak się prowadzą. 

Candythief

Indie pop ze Szkocji pod dowództwem Diany de Cabbarrus – ekspert od pisania piosenek (uczy tego). Piękne kompozycje.

Grzegorz Tyszkiewicz

Ojciec chrzestny polskiej sceny piosenki żeglarskiej. Folkowy Singer/songwriter. Sam potrafi nakręcić lepszą imprezę niż 5 osobowy zespół. Wspaniały życzliwy człowiek. 

Glassgo

Irlandzki folk rock z Warszawy. Proste energiczne utwory, które przyciągają przed scenę i wkładają kufel zielonego piwa do ręki. Rockowa sekcja rytmiczna (gitara, bas, perkusja) + folkowa sekcja melodyczna (skrzypce, akordeon, banjo).

Inne

Playlista „Dobra muza, acz mniej znana (Karrakan poleca)”

Playlista „Ostrołęka”

7 sposobów na wspieranie swojej lokalnej sceny (artykuł-eng): https://turnuptoeleven.com/7-ways-support-local-music-scene/